10 zasad odpowiedzialnego podróżowania:

1. Unikaj zatłoczonych miejsc lub odwiedzaj je po sezonie. Im więcej ludzi, tym bardziej zachwiana zostaje naturalna równowaga lokalnego ekosystemu.

2. Naucz się kilku zwrotów w lokalnym języku i używaj ich: Zaufaj nam, to bezcenne zobaczyć uśmiech na twarzy swojego gospodarza, po wypowiedzeniu słów: “Dziękuję bardzo” [jen-koo-yeh bar-tzo].

3. W rezerwatach podążaj wyznaczonymi szlakami. Nasze szlaki prowadzą przez wiele miejsc znajdujących się na terenie rezerwatów przyrody – uszanuj naturalne środowisko, nie płosz zwierząt, nie niszcz roślin – pozostań na ścieżce.

4. Nie popieraj nielegalnych praktyk. Nie strasz i nie karm dzikich zwierząt. Nigdy nie kupuj rękodzieła i produktów zrobionych ze zwierząt znajdujących się pod ochroną lub zagrożonych wyginięciem. Nie chcesz stwarzać popytu na nielegalne produkty, prawda?

5. Nie śmieć. Plastikowe i szklane butelki, torby, niedopałki – ich miejsce jest w śmietniku. W rezerwatach przyrody powinieneś zawsze zabrać swoje odpadki ze sobą. Niedopałek lub kawałek szkła mogą zaprószyć pożar, foliówka – zadławić zwierzę.

6. Kupuj lokalnie. Zwróć uwagę na twoje codzienne wybory w czasie podróży: zakwaterowanie, lokalny transport publiczny, restauracje, sklepy etc. Postaraj się, by jak najwięcej Twoich zakupów służyło regionowi, który odwiedzasz.

7. Wykaż się empatią. Wykaż się wyczuciem, kiedy i gdzie robisz zdjęcia lub nagrywasz film. Zawsze mile widziane jest wcześniej zapytać fotografowane osoby o zgodę.

8. Szanuj prywatność i przyzwyczajenia lokalnych mieszkańców. Polacy są bardzo gościnni, bądź więc świadom, że odmowa w przypadku pewnych drobnych gestów, świadczących o dobrej woli (proponowanie jedzenia, napojów, etc.) może być postrzegana jako wyraz niechęci z Twojej strony. Nie wchodź gospodyni do kuchni, chyba, że sama Cię zaprosi.

9. Dobierz ubranie do okazji. W Polsce nie powinieneś oczekiwać jakichś specjalnych zasad co do ubioru, miej jednak na uwadze, że w miejscach kultu – kościołach, meczetach i cerkwiach – krótka spódniczka czy nagie ramiona są źle widziane. Mężczyźni powinni zdjąć przed wejściem do kościoła nakrycie głowy. Kobiety zaś powinny przykryć włosy, np. chustą,
w cerkwi i meczecie.

10. Zadawaj pytania. Im więcej zainteresowania i zaciekawienia przejawiasz, tym szybciej zrozumiesz, jak fascynujące może być otoczenie wokół Ciebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s