Dokumenty – dłuższy pobyt za granicą

Na pewno często przed wyjazdem zastanawialiście się, co wam będzie do niego potrzebne – wiza, paszport, dowód, może jeszcze jakieś zaświadczenia o szczepieniach, albo też zupełnie nic. W tym poradniku przedstawię co wam będzie potrzebne, aby móc wyjechać do większości popularnych turystycznie krajów.

Na początek Strefa Schengen:
W krajach strefy Schengen można poruszać się bez kontroli granicznej, ale do tego wymagane jest posiadania dowodu osobistego (może być tymczasowy) lub paszportu. W większości krajów tej strefy można na takich dokumentach przebywać w danym kraju do 90 dni.

Teraz kraje poza strefą Schengen:
Z bardziej popularnych turystycznie krajów:
– Andora – ruch bezwizowy dla obywateli Polskich – wymagany paszport
– Ukraina i Mołdawia – wymagany paszport
– Rosja, Białoruś – wymagana wiza i paszport
– Cypr Północny, Naddniestrze, Kosowo – wymagany paszport
– w krajach bałkańskich, takich jak Albania, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia wymagany jest paszport

Afryka

Poza Europą sytuacja przedstawia się mniej kolorowo. W Afryce z paszportem dostaniemy się wyłącznie do Maroka, Tunezji, Botswany i RPA. W Gambii po przylocie dostajemy stempel do paszportu, z którym w ciągu 48h należy udać się do urzędu imigracyjnego po wizę. W Rwandzie po wypełnieniu przez internet paru dokumentów, po okazaniu zdjęcia wizę otrzymamy na lotnisku.

W Egipcie wiza jest płatna, lecz otrzymujemy ją bez problemów na lotnisku po uiszczeniu opłaty 15$.
W Etiopii, Togo, Tanzanii, Malawi, Kongo oraz Kenii wiza jest darmowa na przejściu granicznym. Na Wyspach Zielonego Przylądka otrzymamy ją po zapłaceniu 55 €.

Jeżeli udajesz się w jeszcze bardziej egzotyczny rejon Afryki, polecam zapoznanie się z mapą na samym dole.

Bliski Wschód i Azja
Tutaj znacznie gorzej. Wiza nie jest wymagana tylko w Gruzji, Izraelu, Korei Płd., Japonii, Tajlandii, Malezji i na Filipinach. W Turcji, Armenii, Jordanii, Iranie, ZEA, Pakistanie, Nepalu, Sri Lance, Indonezji, Mongolii, Laosie i Kambodży oraz kilku pomniejszych krajach wizę można otrzymać na przejściach granicznych lub na lotniskach za większą lub mniejszą opłatą.

Ameryka Płn. i Płd.
W Kanadzie wizy dla Polaków są zniesione, ale tylko, gdy posługujemy się nowymi dowodami (tymi posiadającymi odciski palców). W większości państw karaibskich i Meksyku również nie potrzebujemy wizy, z wyjątkiem Kuby (dostępna w biurach podróży) i jakiejś małej wyspy, której nie potrafiłem znaleźć nazwy 😀

W całej Ameryce Południowej z wyjątkiem Gujany i Surinamu dostaniemy się posiadając tylko paszport. W Gujanie Francuskiej wystarczy dowód osobisty.

No i została Australia i Oceania
Tutaj panuje istna mieszanka. Do Australii i jej terytoriów potrzebny jest tzw. eVisitor (do poczytania na angielskiej Wikipedii i stronie polskiego MSZ). Na Tonga wizę otrzymamy na lotnisku. Do Papui-Nowej Gwinei, na Nauru oraz terytoriów należących do innych państw (USA, Wielka Brytania) potrzebna jest wiza i paszport. W Nowej Zelandii wystarczy paszport, a do pobytu na większości pozostałych wysp wizę dostaniemy na lotnisku.

EntryRequirementsForPolishCitizens

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s