8 zasad, jak zrobić doskonałe zdjęcia na wakacjach !

1. Opowiedz historię swojej podróży

Opowiedz zdjęciami historię Twoich wakacji. Zarówno jednodniowa wycieczka, jak i dłuższy urlop mogą stać się tematem fotoopowieści. Fotografuj przygotowania, moment wyjazdu, trudy podróży, zmęczenie i radość po dotarciu do celu.

Rób zdjęcia współtowarzyszom wakacji, ale także wszystkim miejscowym atrakcjom, wyjątkowemu jedzeniu i charakterystycznej architekturze. Jeśli Twój aparat ma wbudowany moduł GPS (np. Canon SX230 HS), z funkcją znakowania zdjęć oraz rejestrowania podróży, możesz wyeksponować odwiedzone miejsca np. za pomocą popularnej aplikacji Google Earth. W innym wypadku rób na bieżąco notatki, które przydadzą się przy dzieleniu wrażeń z przyjaciółmi po powrocie.

2. Miej aparat zawsze przy sobie

Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się okazja do zrobienia ciekawego zdjęcia, a wiele sytuacji nie zdarzy się po raz drugi. Zabierz aparat na górski spacer, romantyczną kolację czy na plażę. Pamiętaj jednak, że piasek, woda i wysoka temperatura nie są przyjaciółmi twojego aparatu. Gdy nie robisz zdjęć na plaży, trzymaj go w szczelnej plastikowej torebce, owiniętej w jasny ręcznik. W pozostałych sytuacjach miej aparat w gotowości – na pasku u szyi.

3. Bądź spontaniczny i baw się fotografią

Nie wszystkie zdjęcia powinny być pozowane. Fotografuj swoich bliskich podczas zabawy, w ruchu, w naturalnych sytuacjach. Staraj się nie krępować ich aparatem. Pozwól na spontaniczność. Rób dużo zdjęć. Nie każde ujęcie jest doskonałe. Fotografując dzieci, zaczekaj na odpowiedni moment i wykonaj serię zdjęć. Jeśli są w ruchu, kadruj tak, jakbyś miał zostawić miejsce na ich przemieszczenie się.

4. Nie kadruj wszystkiego centralnie

Środek kadru nie zawsze jest najlepszym miejscem dla fotografowanego obiektu. Wyobraź sobie w kadrze pole do gry „w kółko i krzyżyk”.  Najważniejsze dla Ciebie elementy zdjęcia umieść wzdłuż linii lub na ich przecięciach.

5. Podejdź bliżej

Na pewno znasz zdjęcia pokazujące „wszystko”. Tłum plażowiczów, leżaki, kolorowe parawany, Twoja rodzina – prawdopodobnie zbyt długo – leżąca na słońcu, w tle znajomi pluskają się w morzu, wreszcie Twoje dziecko prezentujące z dumą zamek z piasku. Świetne zdjęcie! Pójdź dalej. Zrób też serię prostszych ujęć: ludzi kąpiących się w wodzie, uśmiech swojego dziecka, jego budowle z piasku i to co kryje się za parawanem…

6. Czyste tło

Zwracaj uwagę na tło. Jeśli nie koresponduje z tematem zdjęcia, postaraj się, żeby nie odciągało od niego uwagi. Czyste, harmonijne tło wyeksponuje temat. Zmieniaj kąty patrzenia, dopóki nie znajdziesz najwłaściwszego. Szczególnie zwróć uwagę na to, by z głów i ramion fotografowanych nie „wyrastały” latarnie, słupy, nie wyjeżdżały samochody i nie wypływały łodzie.

7. Pamiętaj o lampie błyskowej

Eksperymentuj z fleszem. W słoneczne południe, jego błysk wyeliminuje ostre cienie na twarzy. W pochmurny dzień zwiększy kontrast i nasyci kolory. Gdy robisz zdjęcia nocą, pamiętaj, że błysk ma ograniczony zasięg. Nie oświetli Wieży Eiffla ani Statuy Wolności – szkoda baterii. Włącz go, gdy fotografujesz coś z bliska (przeważnie działa do 5m). System EOS firmy Canon, na który oprócz aparatów (np. EOS 600D, EOS 1100D) składają się obiektywy serii EF, lampy błyskowe Speedlite oraz inne akcesoria wspomagające fotografowanie, to gwarancja udanych zdjęć – niezależnie od rodzaju ujęć.

8. Spójrz na swoje zdjęcia z dystansem

Ile razy znajomi zanudzali Cię tysiącem zdjęć z wakacji, na których nie było Ciebie? Przyjemne? Oszczędź tego innym. Surowo oceń efekty swojej pasji. Z tysiąca zdjęć wybierz 30 (maksymalnie 50!) najlepszych. Pokaż znajomym na dużym ekranie. Pamiętaj też, że Twoja babcia najchętniej zobaczy odbitki.

Stosując się do tych zasad na pewno nie popełnisz żadnych błędów, a cudowne zdjęcia będą Ci przypominać o najwspanialszych momentach w Twoim życiu przez dłuugi czas… 😉

Pozdrawiam, I.

 

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s