Słowacja i Czechy

Byłam na Słowacji wielokrotnie. Odwiedziłam Bratysławę, Adršpach, Tatry i wiele innych ciekawych miejsc. Jest to bardzo piękny kraj. Ludzie są przyjaźni, można się z nimi bezproblemowo porozumieć po Polsku. Język słowacki jest nazywany „słowiańskim esperanto”, ponieważ jest całkiem dobrze rozumiany przez wszystkich Słowian.

Bez tytułu

Po ostatnim pobycie pełna wrażeń jadąc szosą w strone granicy przez okno ujrzałam dziwną postać i nie mogłam oprzeć się, aby tego nie uwiecznić. Z resztą sami zobaczcie! Takie rzeczy tylko na Słowacji…

 

Czechy:

W Czechach byłam 9 lat temu(jak ten czas szybko leci). Ubawiłam się tamtejszym językiem jak żadnym innym, z resztą sami zobaczcie:

  • sterylizowany uhorek – ogórek konserwowy
  • trvale bydlisko – miejsce stałego zamieszkania
  • poruhany – zepsuty
  • dachový obsranec – gołąb
  • šmatička na patičku – parasolka
  • papier toaletowy – dupová vyčeračka

A teraz parę ciekawostek:

W Czechach najwięcej na świecie pije się piwa. Jest ich ponad 600 rodzajów. Podczas budowy mostu Karola, w XIV wieku, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były jajka (dokładniej, ich białka). W Pradze znajduję się kilkaset świątyń różnych religii, jednocześnie Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie. 59% obywateli to ateiści lub agnostycy.

Niestety nie mogę wrzucić zdjęć z Czech, poniważ nie było wtedy jeszcze aparatów cyfrowych. Jednak obiecuję poprawę i nadrobię to w innych postach.

Pozdrawiam, Marlena

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s